Från och med den 22 september kommer skolor återigen att kunna använda Skolverkets provtjänst för att digitalt genomföra de nationella proven. Alla provdatum samt information till lärarna finns nu tillgängliga på skolverket.se.
För att kunna genomföra de digitala nationella proven behöver huvudmannen se till att tekniska förutsättningar och organisation finns på plats. En av förutsättningarna är federerad inloggning och med ett medlemskap i Skolfederation uppfyller din organisation kraven och är redo. Läs mer här om hur du blir medlem i Skolfederation.
Här har vi samlat användbar information för dig som ska förbereda din organisation för digitala nationella proven.
I Skolfederations kalendarium kan du anmäla dig till höstens tekniska frågestunder där du kan ställa specifika frågor om den tekniska anslutningen till Skolfederation.
Tveka inte att kontakta oss om du har frågor: info@skolfederation.se
Under sommaren har vi lägre bemanning i Skolfederations support vilket innebär längre behandlingstider. Vi är full styrka igen under vecka 33.
Vi på Skolfederation önskar en trevlig sommar!